Jak zachować formę, gdy jesz na mieścieJedzenie na mieście jest przyjemne i towarzyskie, ale może być trudne, jeśli starasz się jeść zdrowo. Wyzwanie polega na tym, że restauracje zwykle serwują większe porcje o wyższej zawartości kalorii i tłuszczu niż posiłki przygotowywane w domu. A ponieważ posiłki w restauracjach są często droższe, ludzie mogą czuć się niekomfortowo, prosząc o zdrowsze opcje podczas jedzenia na mieście. Ale nie jest niemożliwe, aby jeść poza domem i utrzymać zdrową dietę - wymaga to tylko planowania z wyprzedzeniem i dokonywania mądrych wyborów, gdy już tam dotrzesz. Zdrowe odżywianie w restauracji jest możliwe, nawet jeśli jesteś na ścisłej diecie. Wymaga to po prostu pewnych przygotowań przed wyjściem, abyś wiedział, jakie poprawki musisz wprowadzić lub jakich dokładnie pozycji unikać przy zamawianiu jedzenia. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na szybki kąsek z przyjaciółmi do restauracji, czy na elegancką kolację, poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak dobrze zjeść w każdym lokalu - bez względu na to, jaką dietę stosujemy.

Poznaj menu i kuchnię zanim pójdziesz do restauracji

Jeśli stosujesz specjalną dietę, taką jak bezglutenowa, wegańska lub low-carb, ważne jest, aby wiedzieć, jakie opcje są dostępne w różnych restauracjach. Większość restauracji ma w menu kilka zdrowych opcji, ale ogólne zrozumienie oferty gastronomicznej lokalu pomoże Ci uniknąć zamówienia czegoś, czego nie powinieneś jeść. Jeśli nie wiesz, co jest serwowane w restauracji, możesz być zmuszony do wyboru tego, co uważasz za najzdrowszą opcję, ale może to nie pasować do Twojej diety. A jeśli jesz na mieście z wybrednymi, będziesz chciał być przygotowany na zdrowsze alternatywy, które możesz śmiało zamówić. Możesz zacząć od sprawdzenia stron internetowych z menu lub aplikacji, takich jak MenuPages i Yelp, zanim pójdziesz. Strony te często podają informacje o wartościach odżywczych, a także szczegóły, takie jak alergeny, kalorie, składniki i metody przygotowania. Jeśli nie widzisz informacji, których szukasz, nie bój się poprosić swojego pracownika o więcej szczegółów.

Bądź świadomym konsumentem

Kiedy jesteś w restauracji, to Ty jesteś klientem, co oznacza, że masz prawo zamówić cokolwiek zechcesz. Ale twoim obowiązkiem jest zrozumienie, co dokładnie zamawiasz. Bądź przygotowany do odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co chcesz zjeść i wypić, takie jak: Czy to danie jest podawane z czymś? Co znajduje się w tym daniu? Czy danie jest przygotowywane przy użyciu określonych metod gotowania? Czy to danie jest bezglutenowe, low-carb lub wegańskie? Ważne jest również, aby wiedzieć, jak modyfikować pozycje menu, aby były zdrowsze. Na przykład, zamówienie sałatki z grillowanym kurczakiem zamiast smażonych pasków kurczaka pozwoli Ci zaoszczędzić kalorie, gramy tłuszczu i sodu. Zamówienie sałatki z dressingiem na boku pozwoli Ci zaoszczędzić jeszcze więcej kalorii i gramów tłuszczu. Jeśli jesz w zwykłej sieciowej restauracji i chcesz zamówić coś spoza menu, nie bój się odezwać. Masz pełne prawo zamówić danie dokładnie takie, jakie chcesz.

Najpierw jedz warzywa

Jeśli stołujesz się w restauracji i nie jesteś pewien, co zamówić, zacznij od sałatki. Sałatki są często najzdrowszą opcją w menu, zwłaszcza w zwykłych sieciach. A jeśli zjesz je jako przystawkę, będziesz mniej skłonny do przejadania się później. Możesz nawet zamówić sałatkę z dressingiem na boku, aby zaoszczędzić jeszcze więcej kalorii i gramów tłuszczu. Innym sposobem na dodanie warzyw do posiłku jest zamówienie sałatki bocznej. Możesz nawet pójść o krok dalej, zamawiając sałatkę domową bez dressingu lub grzanek i zastępując ją warzywami z sałatki bocznej. W ten sposób otrzymasz więcej warzyw i unikniesz jedzenia niezdrowych dressingów, grzanek i polew.

Postaw na chude białko i pełne ziarna

Kiedy jesz w restauracji, zawsze powinieneś iść po chude białka, takie jak ryby, kurczak i jajka (jeśli nie jesteś weganinem), i pełne ziarna, takie jak brązowy ryż i quinoa. Jeśli do dania dołączone są wysokowęglowodanowe dodatki, takie jak ryż, ziemniaki lub makaron, przygotuj się na usunięcie ich z talerza. Zawsze możesz poprosić o pojemnik na to-go i odłożyć je na bok. Niektóre restauracje pozwolą Ci usunąć pewne składniki z dania, takie jak skóra z kurczaka lub bekon z dania, ale nie bądź zaskoczony, jeśli odmówią. Jeśli stołujesz się w restauracji chińskiej lub japońskiej, spróbuj dania smażonego lub gotowanego na parze, takiego jak warzywa lub ryby. A jeśli stołujesz się w restauracji meksykańskiej, wybierz kurczaka lub warzywne tacos bez tortilli.

Nie zapomnij oddychać

Bez względu na to, gdzie idziesz jeść, pamiętaj, że to tylko jedzenie. Nie warto się nim stresować. Nie musisz dostać absolutnie najzdrowszej opcji w menu; wystarczy, że wybierzesz coś, co jest trochę lepsze niż to, co zjadłbyś w domu. Więc jeśli widzisz w menu coś, co wiesz, że jest lepsze dla ciebie niż to, co ugotowałbyś w domu, idź na to. Nie musisz się stresować każdą najmniejszą decyzją, zwłaszcza gdy jedzenie na mieście ma być przyjemne.

Jedzenie na mieście jest przyjemne, ale może być wyzwaniem, jeśli próbujesz jeść zdrowo. Wyzwaniem jest to, że restauracje mają tendencję do podawania większych porcji o wyższej zawartości kalorii i tłuszczu niż posiłki przygotowywane w domu. Dobre jedzenie w restauracji jest możliwe, nawet jeśli jesteś na ścisłej diecie. Wymaga to jedynie pewnego przygotowania przed wyjściem, aby wiedzieć, jakie zmiany należy wprowadzić lub jakich dokładnie pozycji unikać przy zamawianiu jedzenia. Kiedy jesteś w restauracji, wybieraj chude białka, takie jak ryby, kurczak i jajka (jeśli nie jesteś weganinem) oraz pełne ziarna, takie jak brązowy ryż i quinoa. Nie zapominaj o oddychaniu i dobrej zabawie z przyjaciółmi lub rodziną.