8 Zdrowych pokarmów, które pomogą Ci schudnąćWiesz, że prawidłowe odżywianie i regularne ćwiczenia są ważne dla utrzymania zdrowej wagi. Ale to, czego możesz nie wiedzieć, to fakt, że rodzaj spożywanych przez Ciebie pokarmów może mieć równie duży wpływ na Twoją wagę, jak ilość wykonywanych ćwiczeń. Niektóre produkty - takie jak białko i pełne ziarna - pomagają zwiększyć metabolizm, wspomagają wzrost mięśni i sprawiają, że dłużej czujesz się syty. Częste spożywanie tych pokarmów nie tylko pomoże Ci schudnąć, ale także utrzymać wagę w dłuższej perspektywie.

Fasola

Fasola jest świetnym źródłem białka i zdrowych węglowodanów. Mają również bardzo mało tłuszczu. Połączenie tych właściwości sprawia, że fasola jest bardzo bogatym w składniki odżywcze pożywieniem, które może pomóc Ci schudnąć. Fasola jest również bardzo przystępna i można ją łatwo dodać do zup, sałatek lub dań stir-fry.

Kurczak

Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie ilości białka w diecie jest spożywanie większej ilości kurczaka. Kurczak jest doskonałym źródłem białka, które może pomóc zwiększyć metabolizm i promować wzrost mięśni. Kurczak jest również bogaty w witaminy z grupy B, które pomagają rozkładać węglowodany w naszym ciele i przekształcać je w energię.

Jajka

Jajka to kolejny bogaty w składniki odżywcze pokarm, który może pomóc Ci schudnąć. Są bogate w białko i zawierają zdrowe tłuszcze, które jak wykazano, zmniejszają ryzyko chorób serca. Co więcej, jajka mają jedną z najwyższych zawartości białka spośród wszystkich pokarmów. Badania wykazały, że ludzie, którzy spożywają dwa jajka na śniadanie dziennie, tracą więcej wagi niż ci, którzy spożywają śniadanie bogate w węglowodany.

Jogurt grecki

Jogurt grecki to sfermentowany produkt mleczny, który ma wysoką zawartość białka. Jest to znacznie lepszy wybór niż zwykły, beztłuszczowy lub niskotłuszczowy jogurt. Ma podwójną ilość białka, a także kilka kultur probiotycznych. Probiotyki to dobre bakterie, które znajdują się w jogurcie, a także w innych sfermentowanych pokarmach, takich jak kimchi i kapusta kiszona. Są one bardzo ważne dla zdrowych jelit.

Owies

Owies jest nie tylko wysoki w błonnik; zawiera również rodzaj błonnika zwanego beta-glukanami, które są znane z obniżania cholesterolu. Są one również dobrym źródłem białka i żelaza. Co najważniejsze, owies może pomóc Ci schudnąć, sprawiając, że czujesz się dłużej pełny. Stwierdzono również, że dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka.

Łosoś

Łosoś zawiera duże ilości zdrowych tłuszczów. Łosoś jest doskonałym źródłem białka i dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny, poprawić zdrowie serca i promować utratę wagi. Łosoś jest również dobrym źródłem witaminy B12, żelaza i cynku. Jest również bardzo przystępny i można go łatwo dodać do sałatek lub zup.

Całe ziarna

Całe ziarna, takie jak płatki owsiane, brązowy ryż i quinoa, są bogate w błonnik i zawierają bardzo mało tłuszczu. Jedzenie pokarmów bogatych w błonnik może pomóc w promowaniu zdrowego układu trawiennego i regulowaniu poziomu cukru we krwi, co może pomóc w utracie wagi. Dodatkowo błonnik jest sycący, więc po jego zjedzeniu dłużej będziesz czuł się pełny. Istnieje wiele innych korzyści z konsumpcji całych ziaren. Są one bogate w składniki odżywcze, minerały i witaminy, a także są dobre dla Twojego serca, naczyń krwionośnych i kości. Całe ziarna mogą pomóc obniżyć ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów, cukrzycy i chorób serca. Pełne ziarna są również dłużej trawione niż ziarna przetworzone, co może prowadzić do mniejszej ilości cukru uwalnianego do krwiobiegu. To może pomóc obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Najlepszym sposobem na utratę wagi jest stosowanie zrównoważonej diety, która obejmuje wszystkie grupy żywności. Upewnij się, że spożywasz różnorodne zdrowe pokarmy, takie jak te wymienione powyżej, i ogranicz ilość niezdrowej żywności, którą spożywasz. I pamiętaj, że utrata wagi wymaga czasu. Nie zauważysz różnicy z dnia na dzień, ale jeśli pozostaniesz konsekwentna w swojej diecie, powinnaś zobaczyć rezultaty po kilku tygodniach. Wreszcie, pamiętaj, aby pozostać nawodnionym i pić wystarczająco dużo wody podczas diety. To pomoże Ci zachować zdrowie podczas próby utraty wagi.