Dlaczego powinieneś jeść śniadanie i co jeść, aby uzyskać zdrowy poranny posiłekTo wyzwanie, aby powstać i zabłysnąć, pobudzić swój mózg i żołądek w tym samym czasie. Aby pomóc Ci rozpocząć dzień dobrze, mamy mnóstwo pomysłów na zdrowe pomysły na śniadanie. Wiemy, co myślisz: Śniadanie? Czy nie jest to tylko okazja dla producentów płatków śniadaniowych, aby sprzedać nam więcej pokrytych cukrem kwadratów marshmallow, pandering na dzieci i dorosłych z jakąś syntetyczną powłoką "owoców"? No cóż...tak jakby. Większość śniadań jest załadowana cukrem i dodatkami, które bardziej szkodzą niż pomagają twojemu organizmowi. To powiedziawszy, istnieje również wiele ukrytych niebezpieczeństw czających się w pokarmach śniadaniowych, które nie są tak oczywiste na pierwszy rzut oka. Więc czytaj dalej, aby uzyskać kilka wspaniałych wskazówek na temat tego, dlaczego powinieneś jeść śniadanie i co jeść, aby uzyskać zdrowy poranny posiłek.

Co jest takiego złego w większości śniadań?

Twoi rodzice mieli rację, kiedy mówili Ci, żebyś jadł zdrowe śniadanie - po prostu prawdopodobnie nie mieli pojęcia, jak bardzo prawdziwe jest to zdanie. Widzisz, kiedy pomijasz śniadanie, wysyłasz swojemu organizmowi bardzo wyraźną wiadomość: "Oszczędzaj kalorie, abyśmy mogli przetrwać na głodzie!". Spowoduje to, że Twój organizm będzie przechowywał wszelkie niewykorzystane kalorie do późniejszego wykorzystania, co może prowadzić do przyrostu masy ciała, jeśli nie będziesz ostrożny.

W dłuższej perspektywie może to nawet doprowadzić do tego, że twoje ciało będzie spalać mięśnie zamiast tłuszczu, jak również. Jak więc widzisz, jedzenie śniadania jest kluczowe zarówno dla zdrowia, jak i dla kontroli wagi. Ale co z przekąskami w ogóle? Wielu dietetyków sugeruje spożywanie wielu małych posiłków w ciągu dnia, zamiast jednego dużego śniadania. W ten sposób utrzymasz swój metabolizm w stałym tempie i unikniesz szybkiego ponownego odczuwania głodu.

Dlaczego śniadanie jest tak ważne?

Cóż, zacznijmy od tego, że jest to pierwszy posiłek w ciągu dnia. W związku z tym, prawdopodobnie jest to również najważniejszy posiłek dnia. Śniadanie pomaga uruchomić Twój metabolizm, a także dać Twojemu mózgowi energię, której potrzebuje do skupienia się w ciągu dnia. Jedząc codziennie śniadanie, rzadziej przejadasz się podczas obiadu czy kolacji.

Śniadanie zapewnia również lepszą koncentrację w ciągu dnia i wykazano, że poprawia pamięć i skupienie. Badania wykazały również, że jedzenie śniadań wiąże się z lepszym ogólnym stanem zdrowia oraz zmniejszonym ryzykiem otyłości i innych chorób. Jedzenie zdrowego śniadania to pierwszy krok do zdrowego stylu życia.

Co powinieneś jeść na śniadanie?

To zależy od Twojej osobistej sytuacji, ale możemy podać Ci kilka pomysłów, które obejmują większość sytuacji. Ważne jest, aby pamiętać, że śniadanie powinno być najmniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Jeśli jesteś sportowcem, który potrzebuje energii z wielu dużych posiłków dziennie, to prawdopodobnie będziesz chciał czegoś większego. Ale jeśli jesteś jak większość ludzi, będziesz chciał mniejszego śniadania, które da ci zastrzyk energii, nie powodując, że będziesz czuł się ospały przez resztę dnia.

Jeśli możesz, staraj się unikać słodkich rzeczy, takich jak płatki śniadaniowe, ponieważ powodują one wzrost insuliny i sprawiają, że czujesz się ponownie zmęczony wkrótce po jedzeniu. Jeśli masz niski lub normalny poziom cukru we krwi, możesz rozważyć śniadanie o wyższej zawartości węglowodanów, takie jak płatki owsiane. Pamiętaj też o wypiciu dużej ilości wody do śniadania.

- Owsianka: jest świetnym źródłem błonnika i często jest wzbogacona o witaminy z grupy B i żelazo.

- Owoce i Jogurt: to świetne połączenie na zdrowe śniadanie.

- Granola: może być używana jako zdrowa alternatywa dla słodzonych płatków śniadaniowych. Granola może być również spożywana z jogurtem lub mlekiem jako śniadanie.

- Jajka: mogą być spożywane z warzywami lub w kanapce. Jajka są doskonałym źródłem białka i często są wzbogacone o witaminy i minerały.

- Nabiał: może być spożywany z owocami lub granolą albo w postaci jogurtu. Nabiał jest bogaty w wapń, który jest świetny dla kości.

Smoothie to świetna alternatywa dla tradycyjnego śniadania. Istnieje wiele korzyści płynących z jedzenia smoothie jako śniadania. Po pierwsze, jest to świetny sposób na uzyskanie dziennej zalecanej ilości owoców i warzyw. Smoothie jest również doskonałym sposobem na uzyskanie wielu porcji nabiału, a także innych zdrowych składników, takich jak owies i siemię lniane. Jedną z największych zalet smoothie jako posiłku śniadaniowego jest to, że możesz w nich umieścić co tylko chcesz. Możesz uczynić je tak zdrowymi lub niezdrowymi, jak tylko chcesz. Możesz zrobić smoothie z samymi owocami lub możesz dodać do niego owies, masło orzechowe i siemię lniane. Jesteś ograniczony tylko przez swoją wyobraźnię, jeśli chodzi o smoothies.

Jajka są bardzo wszechstronnym pokarmem i stanowią świetne śniadanie. Są bogate w białko, witaminy i minerały oraz są niskokaloryczne. Są również bardzo tanie i łatwe w przygotowaniu, co czyni je świetną opcją dla zapracowanych ludzi. Mogą być spożywane na wiele sposobów, w tym smażone, jajecznica lub w omlecie. Mogą być również spożywane z różnymi dodatkami, w tym warzywami, płatkami śniadaniowymi, tostami lub nawet fasolą. Jedynym prawdziwym minusem jedzenia jajek na śniadanie jest wysoka zawartość cholesterolu, choć można ją zmniejszyć spożywając żółtko z umiarem. Chociaż jajka są zdrowe, nie są dla wszystkich. Ludzie, którzy są zagrożeni chorobą serca lub którzy mają istniejącą chorobę serca, powinni unikać jajek, ponieważ mają one wysoką zawartość cholesterolu. Kobiety w ciąży powinny również unikać jedzenia jaj, ponieważ mogą one zawierać bakterie, które mogą być szkodliwe dla dziecka.

Poranny posiłek o wysokiej zawartości błonnika

Całe ziarna są jednym z najlepszych źródeł błonnika i mogą być połączone z wieloma różnymi składnikami, aby stworzyć zdrowe śniadanie. Są one również dobrym sposobem na rozruszanie metabolizmu i dostarczenie bardzo potrzebnej energii na początek dnia. Pełne ziarna można jeść z wieloma różnymi dodatkami, w tym z owocami i orzechami. Można je również spożywać w formie granoli lub owsianki. Należy jednak pamiętać, że pełne ziarna wymagają trochę czasu na strawienie i dostarczenie energii, więc nie są najlepszym rozwiązaniem, jeśli musisz od razu zabrać się do pracy. Również, podobnie jak jajka, całe ziarna nie są dla wszystkich ze względu na wysoką zawartość błonnika i witamin bogatych w minerały. Ludzie, którzy są zagrożeni chorobami serca lub są w ciąży mogą chcieć unikać tych pokarmów.

To może czuć się jak zniechęcające zadanie, aby wstać z łóżka i przygotować śniadanie rano, ale warto. Poczujesz się o wiele lepiej i będziesz miał o wiele więcej energii, gdy zjesz, niż gdybyś się obył bez niego. Zrób śniadanie priorytetem, a będziesz zadowolony, że to zrobiłeś. Śniadanie ma wiele korzyści dla Twojego zdrowia, jak również dla Twojej produktywności. Upewnij się, że zawiera zdrową mieszankę błonnika, białka i zdrowych tłuszczów. Możesz również wymieszać je, próbując nowych kombinacji żywności, takich jak owies i siemię lniane z owocami lub jajka i warzywa.